AÇLIK OYUNLARI BAŞLASIN!

–Agır spoiler içerir–

Dün akşam yine bir uyuduk bir uyduk. Hem de yemegin üzerine. Gelinliğinin içerisinde göz alıcı durmak isteyen bir hanımefendiye pek yakışmayan bir hareket, bilyiorum.

Ama arada oluyor, yapacak bir şey yok. Mevsim anormalliklerinden, 3 gün içerisinde hava sıcaklık farkının yaşımdan büyük olması benim suçum degil.Bir miskinlik var üzerimizde.

Hal böyle olunca, yatay pozisyona geçmek zor olmuyor. Gelsin uyku, gelsin rüyalar…

Dün gece yine efsane rüyalar gördüm Bu sefer rüyamda Katniss’dim. “Katniss kim yee?” diyenler için geliyor :

Açlık Oyunları

Bu kitabı bir kaç ay önce ablam önerdi. Seri bir üçleme aslında. İlk kitap Açlık Oyunları. Ablam, her kitabı birer haftada bitirmiş.Kesinlikle al oku dedi.Sözünü hep dinlerim şekerparemin.

İlk kitabı aldım, okumaya başladım. Sahiden dediği kadar var, gayet sürükleyici, konu itibariyle ilginç oldugu gibi, beni garip bir umutsuzluğa da sürükledi. Sevgilim gibi, “konusu nee konusu neee?” diye soran meraklılar için diyebilirim ki : Çok uzak olmayan bir gelecekte başımıza gelecekler; altüst olmuş bir dünya, yeniden yapılanan bir rejim, rejimin halka “ben buradayım” ı hissettirmek adına kurguladıgı acımasız kurallarla dolu oyunlar, oyunlarda yer almak için, aç, sefil ve ilkel hayatlarını geride bırakmak zorunda kalan zavallı insancıklar… Gerçekten okudukça, “yakında bu kıvama geliriz” dediğim çok oldu. Hani biz göremesek de torunumun torunu konti garanti…

İlk kitabı bitirdim. Yazarımız, Suzanne Collins (link) çok pis bir yerde bitiriyor kitabı.İster istemez beyin peşindeki şuursuz zombiler gibi “devaaammm devammmmmmaahhggr” diye ikinci kitabı arar oluyorsunuz.

Serinin diğer kitaplarını da aldım böyle olunca. Ah pardon, para verip satın aldıgım şeyleri yazmamalıyım buralara, çok görgüsüzüm…
İkinci kitaba başladım haliyle, o da aynı şekilde devam etmekte.Bir merak içerisinde okuyorum. Kendime pislik olsun diye de en kritik yerde okumayı bırakıyorum ki meraktan çatlayayım.

Her okudugum kitapta oldugu gibi, bu kitap da bir senaryo olsa acaba zartı kim oynardı, zurtu kim oynardı diye düşünürken ablam müjdeyi verdi. Senaryo haline gelen kitabın filmi yapılacakmış!
Film 2012’de vizyona girecekmiş. Film, kitap, casting hakkında bir sürü sitede bir sürü data mevcut. Hangisi dogru hangisi asılsız bilemiyorum. Aralarında hoşuma gidenler de oldu bu haberlerden.Özellikle casting ile ilgili, nefret ettiklerim, “haa ? bu kim lan” dediklerim de. İlk olarak hah kesin Katniss’i Kristen Stewart falan oynar dedik ablamla. Zira kitapta tasvir edilen karakterle benzerlikleri var, ben de kabul ediyorum. Ama böyle blue çagını aşamamış kızların oynayacagı bir rol değil bence Katniss’inki. İnternette bir kaç sitede, ortaya atılan 3-5 isim daha varmış. Detaylı bilgiler http://www.aclikoyunlari.net/ adresinde ve türevlerinde var mesela. Adayları görünce pek şaşırmadım açıkçası. Zaten çogunun ismini ilk kez duydum bile diyebilirim. Jennifer Lawrence ‘ın ismi falan çok geçiyormuş Katniss rolu için. Bahsettigimiz o zavallı gelecekte canlandırılacak bir karakter için ne kadar da uygun bir isim… Net söylüyorum, bu Hollywood tripleri, senaryoyu da kitabı da skecek. Kitabı okuyunca ne demek istedigimi anlarsınız. İsimlerden tek dikkatimi çeken Saoirse Ronan oldu. En son The Lovely Bones ‘da izledim. Gerçekten başarılı ve karizmatik buluyorum ben kendisini. Hollywood’un özgünlükten uzak, klişe güzelliğinden eser yok kendisinde ve gelecek vaadediyor. Yaşı itibariyle de role gayet uygun bence. (Jennifer Lawrence’ın 90 dogumlu oldugunu düşünürsek…) Dilerim rolu Saoirse alır, benim gönlümden geçen isim bu.

Bunları konuşurken falan internet ortamlarında şöyle bir jpeg dikkatimi çekti.

“Gale rolu için Elijah Wood mu!!!?” dedik. Ne de olsa kendisi namuslu bir hobit hala bizim gönlümüzde. Üstelik kitapta Gale’in uzun boyundan mevzu bahis edilirken…Gale için tek bir isim var gönlümde.Biliyorum imkansız. Kendisi bir aktör bile değil ama Orkuncugumun sayesinde hayatımıza giren Sylvester Ulv Henriksen.Evet kendisi bir model / fotomodel. 15 yaşında.(Çüşleri ohaları duyar gibi oluyorum) Ama kitabı okurken Gale, benim zihnimde bu adamdı.

Haymitch için tek isim bence : Hugh Laurie

Rüyamda da zaten Gale ve Peeta (Peeta karakteri için aklıma yatan birini bulamadım.Üstteki resimdeki şirin concik, kim olduguna dair hiçbir fikrim yok, uygundur bence, her ne kadar pek saglıklı gözükse de…) ile nerede oldugumuzu bilmiyorum ama üzerimize bir örtü örtülmüş haldeydim. Hayır fantezilik bir durum yok ortada. Peeta’nın ve Gale’in kan grupları A rh+ miş, benimkisi onlardan farklı oldugundan o örtünün altında benim kan grubumu A’ya çevirmeye çalışıyorlarmış…Fakat bu çalışmanın bir yerinde ben örtünün altında çıkmak istesem de çıkamıyorum ve bagırmaya başlıyorum.Bagırışıma sevgilim uyanıyor ve ve beni de uyandırıyor. Sonra kendisi çamaşır falan asmış, ben uyumaya devam ettim :)

Bu arada Açlık Oyunları, gerçekten kalabalıkların dikkatini çekmiş bir kitap. Film için sanat yönetmeni Oscar’a aday gösterilen Larry Dias olacakmış. Yönetmen ise Gary Ross.Bir sürü Fan Video’su var ortamlarda.Bazıları üşenmemiş, çekmiş, bazıları da oturmuş kırpmış kendi potpori fragmanlarını hazırlamışlar.

3. kitabı da bitirince, filmi beklemek çok zor gelecek. O zamana kadar kendi açlık oyunlarımla ilgilenirim sanırım.Verilmesi gereken bir 5 kilo söz konusu…

One thought on “AÇLIK OYUNLARI BAŞLASIN!

  1. Pingback: GET YOUR SPRING ON! « BOREDOM IS FUN SOMETIMES

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s