EVLİLİĞE GİRİŞ-II

Evlilik yolundaki genç kardeşlerime ışık tutmaya devam ediyorum.

Evet sevgili gençler, bugun evlilik yolunda atmanız gereken adımlarda, ihtiyacınız olacak olan bilgilerle karşınızdayım.

Evlenme teklifinizi almış, heyecanınızı ailenizle, dostlarınızla, iş arkadaşlarınızla paylaşmışsınız, mutlulugunuz paylaştıkça artmış falan filan. Aileler tanışmış, benim gibi şanslıysanız kaynaşmış, memnun kalmışlar, sonraki etap olan “istemeye gelme” faslı da bitmişse aha işte tam ben burada devreye girecegim.

İlk yapmanız gereken şey, nikahınız, yapacaksanız dügününüz için tarih belirlemek. Bunun için göz önünde bulundurmanız gereken önemli kriterler var. Açık hava / kapalı mekan , yaz / kış dügünü muhabbetlerini geçiyorum. Her halükârda dikkat etmeniz gereken şey resmi tatiller. Özellikle 2011 yazı için konuşuyorum, agustos ayı ramazana denk geldiğinden, bilin ki haziran ve temmuz aylarında davet edildiğiniz düğünlerin sayısında bir artış olacak.
Bazı insan evlatlarının dügün mekanı için yer ayırtma işini BİR ÖNCEKİ SENENİN KIŞINDAN yaptırdıgını falan unutmayın. Evet böyle insanlar var. Adam temmuzda yapacagı düğün için 1 sene öncesinden mekanda yerini ayırtmış. Bu kadar abartmak gerekmese de, 6 ay önceden kesinlikle dügün için bir yerinizin olması gerekli. Bunun için ilk yapılması gereken şey davetli sayınızı belirlemek. Oturup paşa paşa bu isimleri yazmak durumunda kalıyorsunuz. Anneniz ile aynı şehirde yaşamıyorsanız benim gibi, akşamları telefonda ikinizin elinde kalem, önünde ajanda isimleri tartışabilirsiniz. Oluyor. Her iki tarafın da kesin olmasa da ulaştıkları rakam dogrultusunda bir mekan bakmaya başlayabilirsiniz. Bu rakam önemli, zira mekan ile bu kişi sayısı üzerinden anlaşıyorsunuz. Biz kır dügünü istedigimizden açık hava mekanlara baktık. Çok da cici, içimize sinen, yemekleri leziz bir yer bulduk. Şanslı günümüzdeymişiz♥

Mekanla kişi şayısı / mönü / alkol vs konularında anlaştıktan sonra (zira düğün süslemesi için seçilen renk, pasta, fotograf gibi diger detaylar dügüne yakın bir tarihte kararlaştırılıyor), kaporanızı da verdikten sonra sıra o gun için nikah saatini belirlemeye gelecek. "Önce nikah tarihini belirle sonra ona göre dügününü yaparsın" dediğinizi duyar gibi oluyorum ama işler öyle olmuyor canım. Herkes aptal bir siz cin. (yazar burada igneyi kendine batırıyor çuvaldızı da okuyucuya) Bu işler baglı oldugunuz belediye ve onun birimleriyle gerçekleşiyor. O nedenle durum belediyeden belediyeye değişebilir. Bizim durumumuzda evraklar 5 ay süre ile geçerliydi. İstedikleri evraklar da belediyeden belediyeye değişebilir diye düşünüyorum. Ama bizden ilk etapta istedikleri;

1. Nüfus Müdürlüğü'nden adresli Nüfus kayıt örnegi.
2.Aile Hekimleri'ne başvurularak alınacak olan sağlık raporu.
3.Nüfus cüzdanları aslı ve arkalı önlü fotokopileri.
4.5'er adet fotograf.
5.BONUS TRACK: MUHTAR DA PARA KAZANSIN
Baglı oldugunuz mahallenin muhtarlıgından fotograflı nüfus cüzdanı sureti.

Nüfus kayıt örneginizi, T.C. Kimlik numaranızı verdiğiniz takdirde Türkiye'nin her yerindeki Nüfus Müdürlüğü'nden alabilirsiniz. Nüfusa kayıtlı oldugunuz yer, evleneceginiz yerden farklıysa bir problem yok yani.
Sağlık raporunuz için, yine eşlerden birinin, evleneceginiz semtin belediyesine baglı olması şart. Onun baglı oldugu aile hekimine misafir sanatçı olarak gidebiliyorsunuz. Rapor için önce kan vermek, daha sonra da bir ciger filmi çektirmek gerekiyor. Unutmadan fotograflarınız da son 6 ay içerisinde çekilmiş olacak(!)

Önceden evlenmek istediğiniz nikah dairesine gidip, gerekli evraklarla ilgili bilgi almış ve evrakları toplamışsanız problem yok. Ama eger nikah memurlugunda görevli size, "Ay biz bi seminereee gittikkkk, artık muhtarlıktan da bu kagıdı almanız lazımmm" derse, gıcık olabiliyorsunuz. Neyse ki bu kagıdı sonradan getirmenize müsade ediyorlar. Nikah memurlugunun Ece Ajanda'sında istediginiz güne ve tarihe, yine şanslıysanız, yer bulup kayıdınızı yaptırıyorsunuz. Bu aşamada insan biraz stres oluyor. 5 ay öncesinden gitmemize rağmen istedigimiz gün içerisinde sadece iki saat aralıgı boştu. Yuh dedik. Zaten sağlık raporunu beklerken gördügünüz tiplerin hepsi nikah memurlugunda oluyor. Yarış daha o zamandan başlıyor.
Tabi bu dediklerim nikahı ve dügünü ayrı yapacaksanız geçerli. Düğün akşamında nikah memuru gelsin nikahımızı kıysın derseniz işler degişir. O detayı bilemiyorum. Zira biz nikahımızı ve dügünümüzü ayrı yapacagız. Fark en fazla, ekstradan vereceginiz para olacaktır herhalde.
Bu arada nikah salonlarının kirası haftasonu, haftaiçi kiralarının iki katından daha da fazla. Nikah salonunun parasını yatırıp makbuzu nikah dairesindeki sorumluya getirdikten sonra, nikaha bir ay kala eşlerden birinin gelip "Evet biz hala evlenme niyetindeyiz" demesi gerekiyormuş. Şahitleriniz için işlemler nikah günü, nikahtan yarım saat önce falan yapılıyormuş.Bu kısımları yaşayıp görecegiz kısmetse.

Bu aşamalardan sonra,sıra geliyor en önemli mevzulara: GELİNLİK ve DAMATLIK!
Bu konuyu başka bir yazıda çok ince detaylarıyla ele alacagım.

İstediginiz tarihe, istediginiz saate, istediginiz nikah salonunda yer bulamadıysanız üzülmeyin gençler, her işte bir hayır vardır. Kalın sağlıcakla.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s