Make Cupcakes Not War!

Geçtigimiz cumartesi, sonunda senelerdir heves ettigim cupcake deneyimimi yaşadım. Seneler önce, daha ilkokuldayken aile dostumuz Ann, bir akşam cupcake yapmıştı bize. Kulakları çınlasın, o cupcakeler hala aklımdadır. Pek bir mutfak insanı olmadıgımdan, – hayatımda ilk kez yemek pişirmeye bu sene başlamış bir insan olarak diyorum bunu- böyle kek, börek çörek yapmaya ne kadar heves etmiş olsam da, hiç bir zaman gerekli enerjiyi ve motivasyonu yakalayamamıştım. (cümleye gel, son derece profesyonelim) Sevgilimin yardımlarıyla, bu güzel deneyimimi sizinle paylaşıyorum a dostlar.

Öncelikle gerekli malzemeler;
*2 Su bardagı un
*1 “çimdik” tuz
*1 Tatlı kaşıgı kabartma tozu
*1 tatlı kaşıgı karbonat
*Yarım tatlı kaşıgı tarçin
*1 tatlı kaşıgı hindistan cevizi
*1 Yumurta
*Yarım su bardagı şeker
*Yarım su bardagı ayçiçek yagı
*3 Büyük muz
*Süt

Krema için;
*Yarım su bardagı terryagı
*1 Çay bardagı süt
*Yarım paket labne peynir
*1 Tatlı kaşıgı vanilya
*Aldığı kadar pudra şekeri.

ilk olarak unu, kabartma tozunu, tuzu, karbonatı eleyerek bir araya getiriyoruz.Daha sonra, tarçını,yumurtayı, şekeri ve yagı ekliyoruz. Ben tarçın sevdalısı bir insan oldugumdan, yarım tatlı kaşıgı ile yetinmedim ve 2 tatlı kaşıgı koydum, iyi ki de öyle yapmışım.


Sonrasında, muzlarımızı dilimleyip, karışıma katıyoruz. Öncesinde muzları püre haline de getirip, karıştırabilirsiniz.

Oluşan karışıma göz kararı, çok sıvı hale gelmeyecek, lapa kıvamını alacak şekilde süt ekliyoruz.

Karışımımız artık cupcake kagıtlarına dökülmeye hazır. Normalde piyasada çok güzel cupcake tepsileri mevcut. Fakat ben aradıgım gibi birşey bulamadıgımdan, karışımı direkt cupcake kagıtlarına koyarak yaptım. Haliyle kekler biraz yayvan oldular. Fakat sizin tepsiniz varsa, kagıtları içine yerleştirerek yapın, çok daha güzel bir şekil ile pişiyorlar.

Cupcakelerinizi, önceden ısıttıgınız fırında 170-180 derece sıcaklıkta pişmeye bırakıyoruz. Aman da negzel kabardı. Dilimizi ısırıyoruz.

Keklerimiz pişerken, hemen üzerine kremasını hazırlamaya başlıyoruz. Cupcakelerin uzerine krem şanti sıkıp, üzerine de pasta süsü koymak bence çok basit bir görüntü oluyor. Ayrıca krem şantinin tadını oldum olası da sevmem. Bunun yerine gayet lezzetli ve çok hafif bir krema tarifi denedim.
Oda sıcaklıgındaki tereyagını, eritmeden, süt ve labne peynir ile karıştırıyoruz.

Vanilyayı ve aldıgı kadar pudra şekerini de ekliyoruz. Ben iki büyük paket pudra şekeri almıştım fakat az geldi. 2-3 kaşın normal un eklemek zorunda kaldım. 3 paket pudra şekeri ideal olacaktır diye düşünüyorum.

Karşımı iyice çırptıktan sonra, ben ikiye ayırdım. Bir parçasını kırmızı gıda boyası ile karıştırarak kırmızı olmayan bir renk elde ettim. Ne iş anlamadık valla. Ama güzel oldu.

Bu arada, benim aldıgım gıda boyası toz halindeydi. Jel olanlarından bulamadım. Aktarlarda falan satılıyor. Toz gıda boyasını biraz su ile karıştırarak kullanıyorsunuz. Yogun boyama özelliğine sahip oldugu için çok koymanıza gerek yok. Kremayı hazırlarken, gıda boyasının neden yapıldıgını araştırdık. Araştırmaz olaydık. Tahmin edildiği üzere gayet iğrenç…Neyse…
Biz önceden aldıgımız şeker hamurlarını da kullanacagımız için krema biraz fazla geldi. Eger bütün keklerin süslemesini krema ile yapmacaksanız, malzemelerin miktarını yarı yarıya düşürebilirsiniz. Şeker hamurlarıyla ikimiz de oynadıgımız için o kısımların fotografları yok. Zaten işin o kısmı da hayal gücünüze kalmış birşey. Sonlara dogru ayakta dikilmekten yorulsak da, çok cici tasarımlar oraya çıkardık. Yalnız sabır işiymiş şu şeker hamuru onu anladım.bunu yapmasak, cupcake yapmış sayılmazdık. Üzgünüz.
Ve en önemlisi de sevgimizi katarak yaptık…kıhkıh

Pazar günü, Anadolu Universitesi’nin Pilav Günü ve İnternetime Dokunma yürüyüşüne katılmak için Eskişehire gittik. Özel tasarım cupcakelerimizi ablam, Ömer ve Elif de tattılar. Havalar artık düzeliyor, haftasonlarına cupcakeli özel planlar yapmaya başlanabilir.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s