Must-See Movies #2

 Last year this time, I had made a Must-See Movies list and surprisingly we managed to see most of them. There are still a few waiting desperately to be watched such as Still Alice, One Candle, Two Candles, Big Eyes… But we’ll be there…Soon… Very soon…

I again made a must-see list, mostly consisted of 2015 movies but there are also ones from the up coming year that we are looking forward to see. This year my one and only wish is to see the movies on my list among Oscar 2016 nominees because I always get behind and feel exhausted watching all these film de cinémas. 

 

deneme-movies-copy

4 thoughts on “Must-See Movies #2

  1. Allahımm force beni çagırıyooorr. Valla yazıyı okumadım hatta başlıgı, puanı gördüm hemen pırt aşağıya kaydırdım sayfayı spoiler yemeyeyim diye ki zaten ulu orta değilmiş yazınız. Ya zaten devam filmi falan filan büyü çoktan bozuldu, beklentim de pek yüksek değil açıkçası. Salondan nasıl çıkacagım ben de merak ediyorum :)

  2. Bir diğer blog komşuma da söylediğim gibi iyi ya da kötü herhangi bir yorumda bulunmayayım en iyisi ki büyüsü bozulmasın :) Herkes farklı beklentilerle, farklı bakış açılarıyla gidiyor çünkü. Bana kötü gelen başkasına iyi gelebilir. Vice versa :) İzledikten sonra yorumumda uzun uzun tüm eleştirilerimin gerekçelerini bulabilirsiniz. Dual of the fates’ten de bahsettim yazımda :)

  3. Garip garip türk filmleri yüzünden mis gibi filmler vizyonda uzun süre kalamıyor maalesef. Revenant’ı ben de acayip merak ediyorum. Star Wars’u da hala izlemedim ama blogunuzdaki puanı görünce yıkıldım. Duel of the fates açtım ağlıyorum :P O kadar mı kötü ya?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s