Page 365 Of 365

image

Another year that we’re getting ready to leave behind. 365 days. Lazy days, busy days, hot summer days, freezing cold winter days, hard days, good days, birthdays, wedding days… 365 days that we’ll leave behind with all the good and the bad.

We have been living in Ankara for almost two and a half years now. This will be our third New Year’s Day celebration here.

In general, it was a busy year, especially for Mr. T. He has worked his ass off for both of us. But we managed to make beautiful memories in this busyness. We paid visits to our families. A LOT. Family time is always the best and it’s never enough. We had guests; our families, friends… Good times spent with good people.

Summer 2015 is one to remember. We had a nice summer vacation and also we were lucky enough to visit my favorite city in the world, Paris and celebrate our fourth wedding anniversary.  Four years and I’m still feeling the luckiest woman alive…
image 2015 was also a courageous year when it comes to our health issues. Because both Mr. T and I had our surgeries that we had been postponing. But the best part was; We quit smoking. For 8 months now, we’re living the smoke-free life. We tried to eat healthy. Some days we did good, some days were sinfully unhealthy but we survived. :) 

image

The Movies of 2015. We watched really nice movies and series this year. Our favorites are; Whiplash, The Return, I Origins, The Broken Circle Breakdown, The Martian, The Hunt. We saw really good series too. Breaking Bad, Narcos, Mozart In The Jungle, Rick and Morty became our favorites. We also saw two theater plays. I know it’s not much but at least better than none. 

My 2015 reading performance was HORRIBLY poor. I’ve read only 17 books which correspond to 4000 pages. This is very embarrassing if we consider my reading challenge of 50 books… Sorry Reading Gods, I’ll be a much better reader in 2016, I promise. But still, my favorites among them; Titus Groan and Siddhartha.

When it comes to music, I became a total Spotify person and it says my first song of 2015 was Feeling Good by Nina Simone, my top artist was Katy Perry (please don’t judge me…) and my top track is Bitch Better Have My Money by Rihanna! I’ve listened 18.000 minutes which means 294 hours or 12 days. Also 1.406 different artists were on my list as well as 2.341 different songs. It also showed that Pink Martini, Pauline Croze and Elisabeth Anais rocked our summer 2015.

image

New things happened; I changed my hair colour -yesss, insanely new, I knoooow!- and I’ve started a new training program lately; one of the best decisions I’ve made in my life. Both careerwise and personally, this was what I needed. I made three videos this year; one just after the new year, one for the summer vacation and one for our Paris trip. Good, fun memories…

Though it was a downbeat and hopeless year for the country I live and again though it made us think that we’re living in a dead end and desperate wreck, I sometimes feel hopeful. Yes, I still believe from time to time things may change and we can wake up to beautiful mornings and can say the same thing for the rest of the day. But I’m still waiting for the time that under the leadership of cats, all the animals have the control over the whole world and extinct the human race. 

This was our year. I’ll remember 2015 as a good year. We’re alive, we’re healthy and we’re aware. But I want to remember 2016 as a year that I say “Magic does really happen!” And I hope magic finds you too in 2016.image

 

image

 

 

4 thoughts on “Page 365 Of 365

 1. Ben Paris’e henüz gitmedim (güya Fransız kültüre aşığım) fakat dışardan bakmama rağmen bana güzel geliyor. Hoş, pek sevgili Roma’cığımı başkasıyla aldatamam ama gidip görmek lazım :) Karmaşık ve kaotik şehirleri daha çok seviyorum. Viyana’ymış Berlin’miş çok düzenli ve sessiz yerler.

  Sigarayı bıraktığınıza sevindim. Korkunç zararı var. Çevremde yaşadığım deneyimlerden sonra ayaklı bir kamu spotu olarak dolaşıyorum, herkese “sigarayı bırakmalısın” diyerek.

  Hesse’nin güzel kitaplarından biriydi Siddhartha ben de severim. Favorilerimse Bozkırkurdu, Doğu Yolculuğu ve Knulp :)

  Yalan yok, Katy Perry’i ben de seviyorum, o yüzden hiç yargılamaya niyetim de yok :D

  Ne mutlu ki size, 2015 güzellikler getirmiş. Blogumda da yazmıştım benim için felaket bir sene oldu. Hatırlamak istemiyorum. Fakat daha kötüleri de olabilirdi, şükrediyorum. Ve lafı uzatmadan sizlere iyi seneler diyorum.

  Bonnes Vacances!

 2. Ben de Roma’ya hiç gitmedim. 2016’da bize bir Roma, size de bir Paris gezisi diliyorum o zaman. Ama Berlin hiç gözüktüğü gibi değilmiş, diyenlerin yalancısıyım. :)
  Çok samimi söylüyorum, ne zaman sigaralı bir ortama girsek, “ay ne iyi ettik de kurtulduk” diyoruz. Bırakıp başlayanları duyunca çok üzülüyorum. Şimdilik iyi gidiyoruz, umarım böyle devam ederiz.
  Siddhartha benim daha lisedeyken okumaya kalktıgım ama kuş beyinli ergenlik hallerim yüzünden tamamlayamadıgım bir kitaptı. Kitabı bitirdikten sonra düşündüm, belki o zaman okusaydım hayatım, tercihlerim çok başka olurdu. Belki de amaan cikcik der geçerdim bilemiyorum :)
  Gerçekten 2015 içimdeki pop divanın yılı olmuş, Katy Perry, Beyoncé falan… Hatta mevsimlik kırılımda Nazan Öncel ve Jennifer Lopez kapışmış falan. 

  Tabii ki bütün bir yıl güzelliklerle geçmedi. 2015 nur topu gibi bir panik atak teşhisi bıraktı bende mesela. Son golünü de geçen hafta attı, çok sevdigim bir teyzemi kaybettim. Geride kalanın işi çok zor. Gerçekten çok zor.
   Sizin için de 2016 öyle bir yıl olsun ki, bu iki bambaşka yıl nasıl peş peşe gelebildi diye hayretler içinde kalın. Sağlıklı, sevdiklerinizin hep yanınızda oldugu, sonunda da mutlulukla hatırlayacagınız bir sene olsun. Valla çok içten diledim :)

 3. Planım var aslında, ufukta bir Paris görünüyor ama bakalım işleri ayarlarsam neden olmasın :) Roma’yı seveceğinizi düşünüyorum. Dar sokakları, sohbet etmeye meraklı insanları (ben de susmak bilmeyen bir insan evladı olduğum için çeneler kopana dek konuşurduk) ve en sevdiğim yanı curcuna oluşuyla bayılıyorum o şehrin her haline. İtalya özellikle Güney şehirlerinde sayıları çoğalan seyyar satıcıları, dilencileri ve yankesicileriyle buraları hatırlatıyor fazlasıyla :)

  Bazı kitapların okunma zamanı olduğunu düşünüyorum. Dünya klasiklerini lisede çocuklara zorla okutuyorlar fakat ne kadar verim alınıyor tartışılır çünkü ben de zamanla dönüp bakıyorum neler okumuşum lisede üniversitede diye, şuan o kitaplar bana daha başka şeyler söylüyor :)

  Geçmiş olsun. Ben de cesaretimi toplasam bir ara görünmek istiyorum. Anksiyeteden şüpheleniyorum fakat doktora gitmeden kendi kendime teşhis koymak olmaz.

  Çok teşekkür ederim; aynı güzel temennileri ben de sizlere gönderiyorum :)

 4. Geçen hafta bir arkadaşım gitti Roma’ya, tiramisu yemek için bile gidilir zannediyorum. Zaten ona da ilk sordugum soru ” ee neler yedin?” di :)

  Şüphelendiğiniz bir durum varsa ertelemeyin, pek de korkulacak bir şey yok zaten ama EEG çektirmek gerekirse bir görüşelim :)

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s